19/05/2024
Κλειστή Κωπηλασία

Είπε το “αντίο” σαν πρωταθλητής ο Ανδρέας Τιλελής

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έπεσε η αυλαίας της σπουδαίας καριέρας του Ανδρέα Τιλελή.  Την Κυριακή 1η Μαρτίου ο αθλητής του γυμναστηρίου Go Row κατέλαβε το χάλκινο μετάλλιο στο C.R.A.S.H.-B. Sprints – World Indoor Rowing Championships που διεξήχθη στη μακρινή Βοστώνη, των Η.Π.Α.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στην κούρσα των 2000μ. της κατηγορίας Master (27-35 χρονών), διαγράφοντας χρόνο 06.10.09. Το χρυσό μετάλλιο το κατέκτησε ο Αμερικανός Jack Trimble με χρόνο 06.03.1. Αντιθέτως, την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ουκρανός Pavlo Prykhodko με 06.10.0.

Πλέον, απομένει μόνο να υλοποιήσει ένας τελευταίος και μεγάλος του στόχο. Πιο συγκεκριμένα, ο βολιώτης κωπηλάτης θα πραγματοποιήσει το υπερατλαντικό ταξίδι Elpisrow2020, μέρος των εσόδων του οποίου θα διατεθεί στην έρευνα για τον παιδικό καρκίνο.

Θέλοντας να ευχαριστήσει τα πρόσωπα τα οποία στάθηκαν αρωγοί στην πετυχημένη του πορεία, ο Ανδρέας Τιλελής προχώρησε σε σχετική ανακοίνωση στον λογαριασμό του στο facebook.