Με κύριο αντίπαλο τον άνεμο οι τελικοί των Παίδων-Κορασίδων

Με αισθητά καλύτερες καιρικές συνθήκες από αυτές που υπήρχαν το πρωί της ίδιας ημέρας, έκλεισε το απόγευμα της Πέμπτης το πρόγραμμα της 2ης ημέρας του 86ου Πανελληνίου πρωταθλήματος, στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο του Σχινιά.

Στο πρώτο σκέλος του προγράμματος, ολοκληρώθηκαν οι 11 τελικοί των κατηγοριών Παίδων-Κορασίδων. Αξίζει δε να αναφερθεί ότι, οχτώ διαφορετικοί όμιλοι πρόσθεσαν από ένα χρυσό μετάλλιο στη τροπαιοθήκη τους. Αν και οι θυελλώδεις άνεμοι που επικρατούσαν στη περιοχή από τις 8 το πρωί (το πρόγραμμα ξεκίνησε στις 7πμ) δυσκόλευαν πολύ το έργο των αθλητών, σημειώθηκαν σπουδαίες “μάχες”.

 

 

Ωστόσο, δεν έλειψαν και τα ατυχήματα, όπως το σπάσιμο του κουπιού από την τετράκωπο παίδων του ΝΟΙ (παρ’ όλα αυτά τερμάτισε 2η) και η ανατροπή του Χρήστου Αρέτη του ΝΑΟΚ-Θ, λίγο μετά τον τερματισμό του, ως πρώτος στο τελικό του σκιφ παίδων.

 

 

Eξαιτίας των αντίξοων καιρικών συνθηκών, από ένα σημείο και μετά το πρωινό πρόγραμμα αναβλήθηκε και συνεχίστηκε στις 17:30, με τα προκριματικά των Εφήβων-Νεανίδων και Ανδρών-Γυναικών.

Από δυο χρυσά μετάλλια κατέκτησαν οι ΔΝΟ Ηγουμενίτσας, ΝΟ Κατερίνης και ΟΕΑΝΑ Βόλου, ενώ από ένα ο ΝΟ Ιωαννίνων, ο ΝΟ Θεσσαλονίκης, ο ΝΟ Μυτιλήνης, ο ΝΟ Καστοριάς και ο ΝΑΟ Καλαμαριάς.

Tα αποτελέσματα των 11 τελικών μπορείτε να τα δείτε ΕΔΩ 

Ακολουθεί ο πίνακας των μεταλλίων στη κατηγορία Παίδων-Κορασίδων ΕΔΩ                                                      

Οι τρείς πρώτοι των 11 τελικών:

Τετράκωπος Άνευ Κορασίδων: 1.ΔΝΟ Ηγουμενίτσας (Ράπτη-Καρβουνη-Φίλιου-Καλτσά) 7.12.20 2.ΝΟΙ(Γκανε-Παπαιωάννου-Παπαζαχαρη-Δόση) 7.34.88, 3.ΝΟΜαυροχωρίου (Ρουδη-Σταυρίδου-Παπαιωάννου-Κατσανέβα) 7.39.66

Διπλό σκιφ Κορασίδων: 1.ΝΟΚατερίνης (Ζιώγα-Κωνσταντινίδου) 7.34.20, 2.Ολυμπιακός (Λιόλιου- Πετρίδη) 7.41.63, 3.ΝΟΘ(Δρογαλά-Τεπερίδου) 7.49.15

Δίκωπός άνευ Κορασίδων: 1.ΝΟΘ (Αργυράκη-Ασβεστά) 7.23.60, 2.ΟΦΘ (Βασιλειάδου-Αγγου) 7.37.70, 3.ΝΟ Αργοστολίου (Μερκάϊ-Στεφανάτου ) 7.59.30

Σκιφ Κορασίδων : 1.ΝΟ Μυτιλήνης (Λεβεντέλλη) 7.59.38, 2.ΝΟΚαστ (Νατσιούλα) 8.01.25, 3.ΟΕΑΝΑΒ (Δαλίδου) 8.07.57.

Τετραπλό σκιφ Κορασίδων: 1.ΝΟΙ(Γκόγκου-Παπαζαχαρή-Κίτσου-Ντάρα) 7.08.05, 2.ΝΟΜαυροχωρίου (Χριστοπούλου-Κεσίδου-Βλάχου-Βακοπούλου) 7.11.21, 3.ΝΟΚοζάνης (Λαπίκοφ-Μακρυγιάννη-Λάκκα-Παπαδημητροπούλου) 7.25.28

Διπλό σκιφ Παίδων: 1.ΟΕΑΝΑΒ (Καμητας-Αδαμ) 7.01.00, 2.ΝΑΟΚαλαμαριάς (Μπακατσης-Αθανασιάδης) 7.12.95, 3.ΝΟΘ (Τεπερίδης-Χατζηαυγουστίδης) 7.13.75

Δίκωπος άνευ Παίδων: 1.ΝΟΚατερίνης (Κετσιτζογλου-Φοροζίδης) 6.57.89, 2.ΝΟΚοζάνης (Χαρίσιος-Σταυριανίδης) 7.06.59, 3.ΔΝΟΗγουμενίτσας (Κωλέλης-Κωλέτσης) 7.16.80

Σκιφ Παίδων: 1.ΝΑΟΚαλαμαριάς (Αρετης) 7.36.37, 2.ΝΟΜαυροχωρίου (Γεωργίου) 7.37.58, 3.ΝΟΘ (Λυκομήτρος) 7.59.73.

Τετράκωπος άνευ Παίδων: 1.ΟΕΑΝΑΒ (Βασιλλούδης-Κωνσταντινίδης-Καραρρήγας-Δαλίδης) 6.48.50, 2.ΝΟΜαυροχωρίου (Τσακυρίδης-Κατσαούνης-Μπούσιος-Μονοχολιας) 6.51.76, 3.ΝΟΒΑ (Κουτσελίνης-Σκραπάρης-Τζουνης-Γιολδασης) 6.54.78

Τετραπλό σκιφ Παίδων: 1.ΝΟΚαστοριάς (Ντίκος-Μπέλος-Βούλτσιος-Τσάτσος) 6.27.30, 2.ΕΝΟΑ(Κολοβός-Γλύτσος-Φούντας-Κωνσταντίνου) 6.31.70, 3.ΝΑΟΣαλαμίνας (Καλογήρου-Ευσταθίου-Παπάζογλου-Συνοδινός) 6.32.80.

Οκτάκωπος Παίδων: 1.ΔΝΟΗγουμενίτσας (Γεωργίου-Τσαλλος-Τζανίδης-Δήμου-Τόκας-Ζέρβας-Δήμου Δ.-Ριζάκης-Βεζδρεβάνης) 6.15.53, 2.ΝΟΙ(Κυρίτσης-Σδράλης-Κωστούλας-Παπαβασιλείου-Μέγας-Κολιός-Λαγός-Δημητρίου-Μπότης) 6.22.41, 3.ΝΟΑΚερκυρα (Σώμας-Σπιτιέρης-Μπουζης-Μιχαλας-Λεπέσης-Κουρής-Νοταρόπουλος-Δελαπόρτας-Λεπέσης Λ) 6.26.06.

Στο δεύτερο μέρος του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν 22 προκριματικοί των κατηγοριών Ανδρών-Γυναικών, Α-Γ ελ βαρών και Κάτω των 23 ετών τα αποτελέσματα των οποίων μπορείτε να δείτε ΕΔΩ.

Οι κούρσες της Παρασκευής θα ξεκινήσουν στις 07:00 και το πρόγραμμα περιλαμβάνει 24 προκριματικούς και επαναληπτικούς της κατηγορίας Εφήβων-Νεανίδων, οι οποίοι θα ολοκληρωθούν περίπου στις 09:45. Το πρόγραμμα μπορείτε να το δείτε ΕΔΩ .

Να σημειωθεί ότι, λόγω της αναβολής της Πέμπτης θα πραγματοποιηθούν αγώνες και το απόγευμα της Παρασκευής, ενώ το Σάββατοκυριακο θα λάβουν χώρα όλοι οι τελικοί των κατηγοριών Εφήβων-Νεανίδων, Κάτω των 23 ετών και Ανδρών-Γυναικών Α-Γ Ελ βαρών.